Chiński laser
Ludzie często pytają mnie z jakiego lasera korzystam i jak się on spisuje.
Jakiś czas temu nabyłem na znanym portalu chińskim maszynkę CNC łatwą do odnalezienia pod mało skomplikowaną nazwą CNC1610 🙂
Maszynka to proste, mini urządzenie CNC, zbudowane na profilach aluminiowych 20x20mm, łatwa do poskładania w całość we własnym zakresie. Wyposażona jest w uchwyt roboczy do obsadzenia silnika z wrzecionem do frezowania lub lasera do grawerowania/wycinania. Posiada niewielki stół roboczy o polu 16×10 cm.
Całość po złożeniu od razu gotowa jest do pracy. Jedyną modyfikacją jaką zastosowałem była wymiana sprzęgieł łączących osie silników z śrubami obrotowymi.
Całość jest niewielkich rozmiarów 26x24x22 cm i z powodzeniem mieści się na małym biurku.
Do maszynki dołączony jest bardzo prosty program do obsługi lasera – grawerowania/wycinania.
Program posiada możliwość wgrania plików w formacie DXF, czyli takim, jaki może być wygenerowany przez niemal każdy program graficzny obsługujący grafikę wektorową.
Jedyną niedogodnością programu jest to, że we współpracy z Corelem ma inny format zapisu/odczytu współrzędnych, tzn. jako separator miejsc dziesiętnych przyjmuje przecinek zamiast kropki, co wymaga kilku dodatkowych zabiegów na pliku DXF przed jego wgraniem do programu (globalna zamiana kropek na przecinki).
Po załadowaniu pliku DXF, ustawieniu mocy lasera i prędkości posuwu głowicy, można, uzbrajając się w cierpliwość, rozpocząć wycinanie. Proces przygotowania pliku do druku, wgranie do programu, ustawienia parametrów pracy wykraczają poza ten krótki opis, ale nie są na tyle skomplikowane, żeby wdawać się w szczegóły.
Do swoich zastosowań wykorzystuję głównie tekturę typu beermat grubości 1mm. Jest to wysoko spulchniona tektura o dużym stopniu chłonności i małej gramaturze. Pozwala to na łatwe jej cięcie w jednym przebiegu nawet tak słabym laserem, jak laser o mocy 0,5 wat.
Innymi materiałami są różnego rodzaju cieńsze tektury i brystole, przy czym należy zwrócić uwagę by były one bez dodatków sztucznych, które w procesie cięcia mogą ulegać spaleniu lub topieniu.
Na koniec krótka galeria wypalonych modeli