Opis: | Cmentarz ten jest obiektem projektu Roberta Motki. Położony jest na cmentarzu parafialnym. Ma kształt kwadratu, choć posiada też prostokątny ryzalit. Całość ogrodzona ażurowym, betonowym płotkiem, zaś w prześwitach znajduje się para stalowych prętów. Bramą wejściową jest jednoskrzydłowa bramka, zbudowana z płaskowników, która wmontowana jest w dwa krótkie fragmenty muru. Bramka jest ciekawie skonstruowana, gdyż w jej prześwicie znajduje się grecki krzyż, w którego wpisano w kilku wielkościach okręgi. Naprzeciw wejścia znajduje się betonowy krzyż, stojący na kwadratowej, zbudowanej z betonowych bloczków podstawie. Na niej zaś zobaczyć można drugi stopień podstawy, którym jest betonowy, zwężający się ku górze prostokąt. Na nich to stoi wysoki krzyż. Zaraz za nim znajduje się ściana pomnikowa zbudowana z betonowych bloczków. Na niej można odczytać napis:
"Ku czci Ojczyzny strącony przez śmierć, żarzy się wątły promyk życia,
Jak zaczarowana szala, chroniąca skarb Grala?"
Na tym cmentarzu zobaczyć można dwa rodzaje nagrobków. Jedne to kamienne stele z krzyżem w prześwicie, a drugie to betonowe stele z maltańskim krzyżem typu austriackiego i rosyjskiego. Niestety na pomnikach brak jest tabliczek imiennych. Cmentarz posiada tablicę informacyjną. Jest w bardzo dobrym stanie technicznym. Cmentarz znajduje się pod opieką szkoły w Olszynach, o czym informuje mała tabliczka. Uczniowie fantastycznie wykonują ten obowiązek.
Przed krzyżem jest nagrobek por. Józefa Cieśli, legionisty, który został później zamordowany w Katyniu. Jest to grób symboliczny.
Pochowano tu 23 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 1 Rosjanina.
Dane uzupełnione na podstawie: Jerzy Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) |