Charzewice III (nr 290)


Powrót do strony głównej

Lokalizacja:wieś, gm. Zakliczyn, pow. tarnowski
Zobacz też na: mapa.szukacz.pl
Kategoria:Cmentarz wojenny nr 290 - okręg VIII
Opis:

Ten cmentarz to najbardziej chyba reprezentacyjny obiekt w okolicy. Pomimo ciężkiego dojazdu to miejsce warto zobaczyć. Projektant- Robert Motka, naprawdę się postarał. Cmentarz posiada tablicę informacyjną. Pośród gęstego lasu znajdują się trzy kwatery mogił. Przedzielone są drogą. Zaczynając od samego dołu można zobaczyć wielkie pole cmentarne , ogrodzone betonowymi słupkami, połączonymi łańcuchami. W tej kwaterze po przejściu przez drewnianą bramkę widać kilka nagrobków oraz duży krzyż łaciński. Trochę wyżej w drugiej kwaterze znajdują się nagrobki wzdłuż alejki. Są to groby ziemne i na nich można odnaleźć krzyże maltańskie. Ten obszar jest również zagrodzony słupkami i łańcuchami. Po wejściu przez kolejną bramkę znaleźć się można w obszarze, gdzie centralnym pomnikiem jest kamienny, dwunastometrowy słup, na którym u samej góry, z czterech stron widać krzyże greckie. Słup ten jest otoczony kamienną arkadą, która składa się w dużej mierze z kolumn. Na niej to umieszczone zostały wielkie żeliwne krzyże oraz tablice z tekstami (w tłum.):
"Ziemio, byłem ci wierny. Ziemio , piłaś moją krew.
Ziemio, umarłem dla ciebie. Ziemio, teraz okrywasz mnie."

oraz "Nie wolno wam ronić łez, żaden żywot nie trwa wiecznie,
Oprócz tego, który poległ w chwale- za cesarza i Ojczyznę”.

Za centralnym pomnikiem są jeszcze 2 groby oficerskie.
Na tym monumentalnym cmentarzu, który powstał tam, gdzie faktycznie 20.11.1914 r. odbyła się krwawa bitwa, pochowanych zostało 161 żołnierzy, a byli to: 109 żołnierzy armii austrowęgierskiej, i 52 Rosjan.
Cmentarz jest otoczony wielką opieką , którą widać w każdym detalu. Minusem jest jednak fakt, że brak tabliczek imiennych na nagrobkach.

Opracowanie:Justyna Barwacz
Data danych:2008-05-18
Nazwisk: Brak



Powrót do strony głównej