Opis: | Cmentarz ten jest obiektem samodzielnym. Jest duży powierzchniowo i ciekawie zaprojektowany. Projektował go Heinrich Scholz. Składa się z dwóch obszarów cmentarnych i ogromnego pomnika stojącego poza obszarem cmentarnym. Pierwszy z założeń cmentarnych to cmentarz austryjacki. Ma kształt prostokąta. Znajduje się tuż obok niedużego lasku. Elementem centralnym jest znajdujący się w tylnej ścianie pomnik. Jest nim drewniany krzyż, który stoi na kamiennej podstawie, w kształcie kwadratu. Na tym podeście odnaleźć można tablicę z napisem:
"zgasły nasze imiona, ale świecą nasze czyny."
Cmentarz jest ogrodzony niewielkim drewnianym płotkiem, który wstawiony jest w betonowe słupki. Na jego teren prowadzą jednoskrzydłowa, drewniana bramka. Na polu grobowym znajdują się nagrobki ułożone rzędowo. Na nich zobaczyć można żeliwne krzyże, na których widnieje data 1915r. Cmentarz jest w dobrym stanie technicznym, wysprzątany i wystrzyżony. Drugi z założeń cmentarnych to cmentarz rosyjski. Znajduje się kilkadziesiąt metrów od pierwszego cmentarza w niewielkim lesie. Są bardzo podobne, jeżeli chodzi o pomnik centralny, ogrodzenie i kształt, z tym, że rosyjski cmentarz jest mniejszy i posiada niewielki wyłom w tylnej części. Na kamiennej podstawie drewnianego krzyża, odczytać można napis:
"Wszystkich poległych wzywa jedna ojczyzna"
Częścią składową tego olbrzymiego cmentarza jest też duży obelisk zbudowany z kamieni. Na nim to znajdują się cztery tablice inskrypcyjne.
"18 i 19 lutego 1915 przelali tu swoją krew za Ojczyznę 2 c.k. Pułku Strzelców Tyrolskich oraz 14 i 59 c.k. pp."
"Bohaterowie szturmowali to wzgórze i bohaterowie go bronili. Nieśmiertelna sława wieńczy zwycięzców"
"Żołnierze 3 i 4 c.k. Pułku Strzelców Tyrolskich przełamali tu 2 i 3 maja 1915 r. niezłomną wolą zwycięstwa rosyjskie pozycje obronne."
"Ku pamięci zwycięskich walk o oswobodzenie Galicji spod obcej przemocy."
Cmentarz posiada tablicę informacyjną. Pochowano tu 359 żołnierzy armii austro-węgierskiej oraz 235 żołnierzy armii rosyjskiej.
Cmentarz jest zadbany i wyremontowany. Na jego terenie odtworzono linie stanowisk obronnych, ziemianki, schrony. Oczyszczono też leje powstałe po pociskach.
Pierwotnie cmentarz był położony na ogromnym terenie, na który prowadziła duża brama. Obecnie bramy już nie ma pozostały tylko słupy, na których była zawieszona. Dzisiaj między cmentarzem austriackim i rosyjskim, przed dużym obeliskiem został wybudowany dom jednorodzinny. Budynek ten niezmiernie szpeci miejsce śmierci kilkuset żołnierzy. Szkoda że urzędnicy pozwolili na znieważenie tego miejsca.
Dane uzupełnione o informacje z: Jerzy Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918)
Dane uzupełnione o materiały archiwalne - księgi metrykalne dla miejsca urodzenia
|