Opis: | Cmentarz ten jest obiektem samodzielnym, znajduje się na malowniczym pagórku. Projektował go Johann Jäger. Ma kształt prostokąta. Od wejścia do pomnika centralnego, pomiędzy nagrobkami jest alejka, wzdłuż niej są dwa rzędy drewnianych krzyży. Wejście to dwuskrzydłowa bramka, osadzona pomiędzy słupkami zbudowanymi z kamiennych bloczków. Te słupki zakończone są czterospadowym drewnianym daszkiem i krzyżem łacińskim. Cmentarz jest ogrodzony -od strony frontowej- dzięki kamiennym słupkom, pomiędzy którymi rozpostarto drewniany płotek, zbudowany z płaskowników, natomiast trzy pozostałe strony to pełny mur z kamiennych bloczków. Na wprost wejścia, w ścianie tylnej, znajduje się pomnik centralny, który jest stylizowany na kapliczkę. Na środku odczytać można tabliczkę z inskrypcją (w tłum.):
"Ci, którzy walczyli i Ci, którzy Was ochraniali polegli wierni swojemu obowiązkowi. Świetlistym skutkiem krwawego czasu, jest jutrzenka wolności dla nas."
Pod pomnikiem znajduje się stół stylizowany na ołtarz. Nagrobki są ustawione w równych rzędach, wzdłuż alejki oraz po jednym rzędzie wzdłuż ogrodzenia. Na polu grobowym są drewniane krzyże, z drewnianym dwuspadowym daszkiem, również w wersji rosyjskiej. Cmentarz jest w bardzo dobrym stanie technicznym. Jest bardzo zadbany i otoczony opieką przez UG Skołyszyn. Posiada tablicę informacyjną powieszoną na drzewie na terenie cmentarza. Pochowano tu 272 żołnierzy armii austro-węgierskiej, 1 niemieckiej i 194 żołnierzy armii rosyjskiej.
Dane z: Jerzy Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) |