Polegli w pierwszej wojnie światowej

- nazwiska zachowane w formie inskrypcji -


polski ceština pусский english deutsch francais português

Aktualności:

Nazwisk: 75176
Miejsc: 3626
Zdjęć: 7386
aktualizacja: 02.09.2024

Nazwiska poległych:

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Z ?

Rozmieszczenie:

Miejsca:
województwami
alfabetycznie

Ostatnio dodane:

21.07.2023
Cyprzanów (śląskie)
Lekartów (śląskie)
Maków (śląskie)
Pawłów (śląskie)

03.04.2023
Czyżowice (śląskie)
Katowice-Dąbrówka Mała (śląskie)

07.05.2022
Jankowice (dolnośląskie)

09.03.2022
Korpele (warmińsko-mazurskie)

28.08.2021
Becherov (Słowacja)
Chmeľová (Słowacja)
Stebnik (Słowacja)
Zborov (Słowacja)

23.08.2021
Ludźmierz II (małopolskie)
Olbrachcice (opolskie)
Przechód (opolskie)

Różne:

- Rocznice -
- Wykaz pułków -
- Statystyka -
mapa

Z powodu zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę dostęp do serwisu został do odwołania zablokowany dla rosyjskiej puli adresów internetowych

Due to Russia's criminal attack on Ukraine, access to the website has been blocked for the Russian pool of internet addresses until further notice

Aufgrund des kriminellen Angriffs Russlands auf die Ukraine wurde der Zugriff auf die Website für den russischen Pool von Internetadressen bis auf Weiteres gesperrt

Из-за преступной атаки России на Украину доступ к сайту для российского пула интернет-адресов заблокирован до дальнейшего уведомления.

Zasady indeksacji:

  • Spis obejmuje zachowane w formie nagrobnych inskrypcji nazwiska poległych w trakcie działań wojennych w latach 1914-18.
  • Są to zarówno nazwiska żołnierzy armii walczących, jak i cywilów. Wśród żołnierzy znaleźć można wielu Polaków, którzy zostali przymusowo wcieleni do obcych wojsk. Z tego też względu określenie cmentarza wojennego, jako np. „niemiecki” nie świadczy o narodowości pochowanych tam osób.
  • Indeksem objęto cmentarze i miejsca pamięci znajdujące się w granicach Polski.
  • Ze względu na fakt, iż wiele grobów z tamtego okresu, z roku na rok, ulega postępującej destrukcji, ich indeksacja jest jedyną drogą ku zachowaniu choć części nazwisk w pamięci. Nazwisk żołnierzy poległych z dala od domów i swych rodzin, które często po dziś dzień nie są w stanie określić miejsca pochówku. Żołnierzy, którzy choć byli Polakami, walczyli we wszystkich armiach państw zaborczych.
  • Indeks obejmuje nazwiska zarówno Polaków, jak i żołnierzy innej narodowości. Pamiętajmy, że wobec śmierci wszyscy są równi, niezależnie od noszonego munduru. My dzisiaj ocalimy nazwiska niemieckie czy rosyjskie, jutro ktoś w odległych zakątkach Europy postąpi tak z nazwiskami Polaków.
  • Baza danych jest stopniowo rozbudowywana o informacje pochodzące z nagrobków żołnierzy, jak również o dane pochodzące z opracowań historycznych. Warto pamiętać, iż inskrypcja, która dziś określa personalia pochowanego żołnierza, może wkrótce przestać istnieć, a wraz z nią odejdzie również pamięć o poległym.
  • Strona zawiera prostą wyszukiwarkę. Należy mieć jednak na uwadze, że nazwiska polskie były często zniekształcane, a więc odnalezienie informacji o poszukiwanym poległym może być utrudnione.
  • W kilku przypadkach podaliśmy dane z tablic pamiątkowych znajdujących się w strefie przygranicznej. Umieszczone tam nazwiska dotyczą okolicznych mieszkańców, a więc częściowo obejmują dzisiejszy obszar Polski.
  • Jeśli Państwo zauważycie jakieś błędy lub nieścisłości, bardzo prosimy o zasygnalizowanie ich.
  • W indeksacji można pomóc

    Gdy natraficie Państwo na cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej, albo też na tablicę upamiętniającą śmierć okolicznych mieszkańców w tym okresie, spiszcie te dane w arkuszu kalkulacyjnym wg następującej kolejności:

    Nazwisko Imię Stopień wojskowy/
    Narodowość
    Jednostka Data śmierci (rrrr-mm-dd) Miejsce śmierci Miejsce pochówku Lokalizacja
    (cmentarz wojenny/
    parafialny)
    Województwo Data urodzenia Miejsce urodzenia Uwagi

    Pobierz przykład tabelki w Excelu

    Zazwyczaj ilość informacji o poległym jest znikoma, a co najwyżej „oszczędna”, jednak zawsze jest bardzo cenna. Takie dane w postaci tabeli arkusza kalkulacyjnego można przesłać na adres: Witold Mazuchowski w celu zamieszczenia jej w Indeksie.
    Jeśli na cmentarzu brak jest zachowanych inskrypcji identyfikujących pochowanych tam żołnierzy, prosimy o przesłanie także takiej informacji.

    Występowanie w bazie opracowania miejscowości nie świadczy o tym, że zebrano wszystkie informacje z tego rejonu. Może tak się zdarzyć, iż takich miejsc pamięci z lat 1914-18 jest więcej. Prosimy zatem o sprawdzenie w dziale "Cmentarze i miejsca pamięci" z jakiego źródła pochodzą zamieszczone dane i ewentualne przesłanie informacji o wysępowaniu dodatkowych źródeł.

    Każda informacja jest cegiełką, która zbuduje ogromny projekt. Projekt przywracający pamięć o ludziach, nie tylko jako o żołnierzach, ale również o ojcach, braciach, synach, którzy zginęli na polu walki.


    Uwaga! Materiały na tej stronie są wyłączną własnością autorów strony i grupy osób współtworzących projekt, o ile nie pochodzą z miejsc ogólnodostępnych w sieci, co każdorazowo zaznaczono w źródłach.
    Wszelkie powielanie materiałów, wykorzystywanie danych z bazy, w całości lub części, przedruk zdjęć, wymaga zgody właścicieli strony lub autora matriału lub zdjęcia.
    Baza ma służyć społeczności internetowej dla celów niekomercyjnych.

    W tworzeniu bazy aktywnie pomagają


    Pomysłodawca projektu: Waldemar Fronczak
    Obsługa i prowadzenie projektu: Witold Mazuchowski
    © 2007